03.11.2020

Gimnazija SSST i Mreža za izgradnju mira sarađuju na projektu „Interkulturalnost u obrazovanju“

Direktor Gimnazije SSST Senad Alić i direktorica Mreže za izgradnju mira Nataša Maksimović danas su potpisali Memorandum o saradnji na realizaciji projekta „Interkulturalnost u obrazovanju“.
Riječ je o projektu koji implementira NVU Djeca Crne Gore sa svojim partnerima: Mrežom za izgradnju mira iz Bosne i Hercegovine i Udruženjem pedagoga Crne Gore, a realizuje se u okviru Zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost: unaprijeđenje dijaloga i društvene kohezije u, i između, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije“ koji sprovode UNDP, UNICEF i UNESCO.
Cilj projekta je izgradnja kapaciteta mladih i razvijanje interkulturalnih vještina koji doprinose duhu solidarnosti i saradnje među mladima Bosne i Hercegovine i Crne Gore u obrazovnom sistemu, ali i povećanje broja nastavnika/ca i nastavnih sadržaja koji daju doprinos uvažavanju razlika među pripadnicima različitih etničkih grupa i kultura u srednjim školama u Podgorici i Sarajevu kao i podizanje svijesti mladih iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore o potrebi njegovanja i promocije tolerancije i kulturnih raznolikosti.
Projekt će se, tokom narednih šest mjeseci, realizirati u Sarajevu i Podgorici.
Vjerujemo da će ovaj projekt doprinijeti boljem razumijevanju, prihvatanju i poštivanju različitih kultura i etničkih skupina u našem okruženju, ali i produbiti i osnažiti saradnju Gimnazije SSST sa obrazovnim institucijama kako iz BiH, tako i iz Regiona.